Jeofizik Mühendisi Fikri ELMAS
25 Ara 2020

Tarihteki İlk Sismomometre

Bugün dünyada sahip olduğumuz tüm teknolojiye rağmen, bir depremin ne zaman veya nerede olacağını tahmin etmenin bir yolunu hala bulamadık. Ancak, sismik şokları meydana geldiklerinde tespit etme ve ölçme konusunda muazzam adımlar attık.

Peki, 2000 yıl önce Çin’de depremleri gerçekten tespit edebilecek bir makinenin yapıldığını biliyor muydunuz ?

 

sismograf

 

Eski Çin’de – yaklaşık MS 132 – Zhang (‘Chang’) Heng , depremleri uzak mesafelerden doğru bir şekilde tespit etmek için ilk yöntemi geliştirdi.

Zhang Heng, Han Hanedanlığı döneminde (MS 25 – 220) yaşamış bir astronom, matematikçi, mühendis, coğrafyacı ve mucitti. Astronomik gözlem için dünyanın ilk suyla çalışan silahlı küresini icat etmesiyle ünlendi, su saatini geliştirdi ve ayrıntılı bir yıldız kataloğunda yaklaşık 2.500 yıldız belgeledi. Ayrıca ilk kilometre sayacını icat ettiğine inanılıyor. “

 

Bir mucit olarak ününe rağmen, Zhang’ın en çok dikkat çeken özelliği deprem dedektörü oldu, özellikle de sismik bir olayın yönünü yüzlerce mil öteden belirleyebildiği için.

Cihazın kendisi, toplam çapı yaklaşık 6 fit olan dev bir bronz kaptır. Ancak cihazın tasarlanma ve inşa edilme şekli, onu halen inanılmaz kılıyor:

Sekiz ejderha namlunun dışında yüzleri aşağıya doğru kıvrılıp ana pusula yönlerini işaretledi. Her ejderhanın ağzında küçük bir bronz top vardı. Ejderhaların altında, geniş ağızları topları almak için açık olan sekiz bronz kurbağa oturdu. Cihazında ayrıca kranktaki bir yuvadan geçen dikey bir pim, bir yakalama cihazı, bir çıkıntı üzerinde bir pivot, sarkacı askıya alan bir askı, askı için bir bağlantı ve sarkacı destekleyen yatay bir çubuk vardı.

 

sismometre

MS 138 yılında, Zhang’in kraliyet sarayında bulunan deprem dedektörlerinden birinden gelen bir ses, bir depremin meydana geldiğinin bilinmesini sağladı. Ancak çoğu, cihazın vaat ettiği şeyi gerçekten yapabileceğinden şüphe duyarak şüpheci kaldı.

Sismik bir olayın meydana geldiği teorileştirildi, ancak kimse bunu hemen doğrulayamadı. Birkaç gün sonra bir haber gelmişti:

Luoyang’ın batısındaki batı Long bölgesinden (bugün, güneybatı Gansu eyaleti) bir haberci, orada bir deprem olduğunu bildirdi.

Tam olarak sismometrenin tetiklendiği sırada olduğu için, insanlar Zhang Heng’in cihazından çok etkilendiler.

2006 yılında, Çin’deki bilim adamları Zhang’ın sismometresini kopyalayıp daha sonra Çin ve Vietnam’da meydana gelen gerçek depremlerden gelen şok dalgalarını kullanarak simüle edilmiş depremleri tespit etmek için kullandılar. Sonuçlar şaşırtıcıydı:

Sismometre hepsini tespit etti. Nitekim, testlerden elde edilen veriler, günümüz sismometreleri tarafından toplanan verilerle doğru bir şekilde örtüşüyordu!

 

Günümüz dünyasında çok daha ileri teknolojiye ve cihazlara sahip olsak da, Zhang Heng’in başarısı, onun dehasına ve bir mucit olarak becerilerine bir övgü olarak dikkate değer olmaya devam ediyor.

 

Jeofizik Leave a comment
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x