Jeofizik Mühendisi Fikri ELMAS
18 Kas 2021

Antarktika Buz Levhasının Kütle Kazançları Kayıplardan Daha Fazla

Yeni bir NASA araştırması, 10.000 yıl önce başlayan Antarktika kar birikimindeki artışın, şu anda kıtaya, incelen buzullardan kaynaklanan artan kayıplardan daha ağır basacak kadar buz eklediğini söylüyor.
Araştırma, Antarktika’nın genel olarak kara buzu kaybettiğini söyleyen Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) 2013 raporu da dahil olmak üzere diğer çalışmaların sonuçlarına meydan okuyor.
Uydu verilerinin yeni analizine göre, Antarktika buz tabakası 1992’den 2001’e kadar yılda 112 milyar ton buz kazancı gösterdi. Bu net kazanç 2003 ve 2008 yıllarında iste yılda 82 milyar ton.
Greenbelt, Maryland’deki NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden bir buzulbilimci olan Jay Zwally, “Antarktika Yarımadası ve Batı Antarktika’nın Thwaites ve Pine Island bölgesinde buz deşarjında bir artış olduğunu gösteren diğer çalışmalarla esasen hem fikiriz” dedi.
30 Ekim’de Journal of Glaciology’de yayınlanan çalışmanın başyazısında “Ana anlaşmazlığımız Doğu Antarktika ve Batı Antarktika’nın iç kısmı için – orada, diğer bölgelerdeki kayıpları aşan bir buz kazancı görüyoruz.” Zwally, ekibinin “geniş alanlardaki küçük yükseklik değişikliklerini ve daha küçük alanlarda gözlemlenen büyük değişiklikleri ölçtüğünü” de sözlerine ekledi.
Bilim adamları, uydu altimetreleri tarafından ölçülen yüzey yüksekliğindeki değişikliklerden buz tabakasının ne kadar büyüdüğünü veya küçüldüğünü hesaplar. Bir buz tabakası üzerinde biriken yeni kar yağışı miktarının okyanusa doğru aşağı ve dışarı doğru buz akışına eşit olmadığı yerlerde, yüzey yüksekliği değişir ve buz tabakası kütlesi büyür veya küçülür.
Ancak Zwally’ye göre Antarktika’nın büyümesinin tersine dönmesi sadece birkaç on yıl alabilir. “Antarktika Yarımadası’nın ve Batı Antarktika’nın bazı kısımlarının kayıpları son yirmi yılda artmakta oldukları oranda artmaya devam ederse, kayıplar Doğu Antarktika’daki uzun vadeli kazanımı 20 veya 30 yıl içinde yakalayacaktır. — Bu kayıpları telafi etmek için yeterli kar yağışı artışı olacağını düşünmüyorum.”
Çalışma, 1992’den 2001’e kadar uzanan iki Avrupa Uzay Ajansı Avrupa Uzaktan Algılama (ERS) uydusundaki radar altimetreleri ve NASA’nın Buz, Bulut ve kara Yüksekliği üzerindeki lazer altimetre tarafından ölçülen Antarktika buz tabakasının yüzey yüksekliğindeki değişiklikleri analiz etti. 2003’ten 2008’e kadar Uydu (ICESat).
Zwally, diğer bilim adamlarının Doğu Antarktika’da görülen yükseklik artışlarının kar birikimindeki son artışlardan kaynaklandığını varsaymasına rağmen, ekibinin 1979’da başlayan meteorolojik verileri kullanarak Doğu Antarktika’daki kar yağışının aslında yılda 11 milyar ton azaldığını gösterdiğini söyledi. Hem ERS hem de ICESat dönemlerinde. Ayrıca, Doğu Antarktika’nın çok uzun bir süredir kalınlaştığı sonucuna varmak için diğer bilim adamları tarafından buz çekirdeklerinden elde edilen on binlerce yıldır kar birikimi hakkında bilgi kullandılar.
Zwally, “Son Buz Devri’nin sonunda hava ısındı ve kıta boyunca daha fazla nem taşıyarak buz tabakasına düşen kar miktarını iki katına çıkardı” dedi.
10.000 yıl önce başlayan ekstra kar yağışı, buz tabakası üzerinde yavaş yavaş birikiyor ve binlerce yıl boyunca katı buza dönüşüyor, Doğu Antarktika’daki ve Batı Antarktika’nın iç kısımlarındaki buzu yılda ortalama 0,7 inç (1,7 santimetre) kalınlaştırıyor. Binlerce yıldır devam eden ve Antarktika’nın bu sektörlerinin geniş alanlarına yayılan bu küçük kalınlaşma, çok büyük bir buz kazancına tekabül ediyor – kıtanın diğer bölgelerinde hızlı akan buzulların neden olduğu kayıplardan daha ağır basmaya ve küresel deniz suyunu azaltmaya yetecek kadar seviye yükselişi var.
Zwally’nin ekibi, Doğu Antarktika’nın kalınlaşmasından elde edilen kütle kazancının 1992’den 2008’e kadar yılda 200 milyar tonda sabit kaldığını, Batı Antarktika ve Antarktika Yarımadası’nın kıyı bölgelerinden gelen buz kayıplarının ise yılda 65 milyar ton arttığını hesapladı.
Zwally, “İyi haber şu ki, Antarktika şu anda deniz seviyesinin yükselmesine katkıda bulunmuyor, ancak yılda 0.23 milimetre uzaklaşıyor” dedi. “Ama bu aynı zamanda kötü bir haber.IPCC raporunda Antarktika’ya atfedilen yıllık 0,27 milimetre deniz seviyesi artışı gerçekten Antarktika’dan gelmiyorsa, deniz seviyesinin yükselmesine hesaba katılmayan başka bir katkı olmalı.”
Zwally’nin çalışmasına dahil olmayan Seattle’daki Washington Üniversitesi’nden bir buzulbilimci olan Ben Smith, “Yeni çalışma, Doğu Antarktika’da meydana gelen buz yüksekliğindeki küçük değişiklikleri ölçmenin zorluklarını vurguluyor” dedi.
Smith, “Çok geniş alanlar için altimetreyi doğru bir şekilde yapmak olağanüstü derecede zordur ve bu yerlerde neler olduğunu anlamak için bağımsız olarak yapılması gereken kar birikimi ölçümleri vardır” dedi.
Antarktika’daki değişiklikleri doğru bir şekilde ölçmeye yardımcı olmak için NASA, 2018’de piyasaya sürülmesi planlanan ICESat misyonunun halefi olan ICESat-2’yi geliştiriyor. “ICESat-2, buz tabakasındaki değişiklikleri 2 No’lu bir kalem kalınlığında ölçecek. Goddard’da bir buzulbilimci ve ICESat-2 için proje bilimcisi yardımcısı olan Tom Neumann, dedi. “Uzun vadeli yükseklik değişiklikleri kaydı sağlayarak Antarktika’nın kütle dengesi sorununun çözülmesine katkıda bulunacak.”

buzul 1
Yeni bir NASA çalışması, Antarktika’nın genel olarak buz biriktirdiğini söylüyor. Yine de, yukarıda fotoğraflanan Antarktika Yarımadası gibi kıtanın bölgeleri, son on yılda kütle kayıplarını artırdı.
Kredi: NASA’nın IceBridge Operasyonu
buzul 2
Antarktika üzerinde ICESat 2003-2008 arasındaki kütle değişim oranlarını gösteren harita. Toplamlar tüm Antarktika içindir: Doğu Antarktika (EA, 2-17); Batı Antarktika’nın iç kısımları (WA2, 1, 18, 19 ve 23); kıyı Batı Antarktika (WA1, 20-21); ve Antarktika Yarımadası (24-27). Bir gigaton (Gt), bir milyar metrik tona veya 1,1 milyar ABD tonuna karşılık gelir.
Kredi: Jay Zwally / Glaciology Dergisi

Kaynak :

NASA Study: Mass Gains of Antarctic Ice Sheet Greater than Losses

Off Topic • Uncategorized Leave a comment
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x