Jeofizik Mühendisi Fikri ELMAS
08 Nis 2017

Hint Okyanusunun altında yeni bir plaka sınırı oluşuyor

Hint Okyanusu tektonik plakasında yeni oluşan kırık gelecekte depremleri tetikleyebilir .2012 depreminin gerçekleştiği Hint Okyanusu bölgesinde yeni bir levha sınırı oluşmakta gibi görünüyor. Bilim adamları, yeni keşfedilen bir fay hattı boyunca strike-slip kaynaklı (Doğru Atımlı Fay )  depremlerinin varlığının Hint-Avustralya Tabakasındaki yeni oluşumun kanıtı olabileceğini söylediler.

Singapur, Fransa ve Endonezya’daki çeşitli kurumlardan üyelerden oluşan bir grup araştırmacı, Wharton Havzasındaki Hint Okyanusu katında olası bir yeni levha sınırının oluştuğunun kanıtlarını buldu. Science Advances,gazetesinde yayınlanan makalede ekip, bölgede tektonik plaka deformiteleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için sismik ve okyanus tabanı topolojisi üzerinde çalıştıklarını ve bunu yaparak bu bilgiyi bulduklarını bildiriyor.

Çoğu kişi, tektonik plakalar birbirine karşı basıldığında oluşan depremlerin farkındadır, ancak kayma-vuruşlu bir deprem olarak bilinen başka bir tür de vardır. İki plaka birbirine karşı yatay olarak kayarken oluşur. Bu tür depremler, bir plaka üzerinde basınç oluştuğunda, fay hatlarından uzaktaki plakalarda oluşan deformasyonlardan kaynaklanabilir.

Bazı durumlarda, bu deformasyonlar levha depremleri olarak bilinen duruma neden olabilir ve bazen bir plakanın kırılmasına neden olabilir, bu da yeni bir plaka sınırına neden olur ve bu da daha da çok depreme neden olabilir.

2012 depreminde neler olduğunu daha iyi anlamak için, Araştırmacılar, deprem öncesi, sırasında ve sonrasında kaydedilen sismik veriler üzerinde çalışmışlar ve ayrıca deniz tabanının yüksek çözünürlüklü imgelerini yaratmalarına izin veren araştırma gemisi Falkor’daki okyanusa girerek deniz tabanı derinlik analizi gerçekleştirdiler. Meydana gelen deformasyonları not ettiler.

Analizi, 2012 depreminde yer alan Sumatra sahilinde yeni bir fay sistemi geliştirdiğini ortaya koydu.  Veriler aynı bölgedeki (ve bilinen levha sınırlarından uzakta) strike-slip (doğru atımlı fay) kaymalarının plakanın 1.000.000 kırık bölge boyunca kırıldığını gösterdiğini, Bu durum muhtemelen gelecekteki fay kayma depremleri için yeni bir levha sınırı oluşturacağı bildirildi

Çalışma, Science Advances (https://phys.org/journals/science-advances/) dergisinde yayınlandı .

Jeofizik • Tüm Kategoriler Leave a comment
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x