Jeofizik Mühendisi Fikri ELMAS
13 Mar 2019

Mermer Bulma ve Mermerin Sağlamlığı

Mermer Bulma ve Mermerin Sağlamlığı

Mermer bulma ve mermerin sağlamlığı son derece önemli bir konudur. Mermerler, hayatımızda çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Hiçbir zamanda modası geçmeyen bu ürünler sadece güzel sanatlarda değil, aynı zamanda da dekorasyon alanlarında kullanılmaktadır.

Mermer bulma ve mermerin sağlamlığı konusuna değinecek olursak, mermerlerin çok dayanıklı olduğundan bahsedebilirsiniz. Mermerlerin hayatımızda her alanında olmasını dayanıklılığına borçluyuz. Mermer bulma ve mermerin sağlamlığı alanında uzmanlar çalışmaktadır bunlar genel olarak jeofizik mühendisleri ve geoteknik mühendisleridir.
Genel olarak mermerler basınç ve ısı altında değişime uğrayarak tekrar kristalleşmektedirler. Mermer, görünümünü ve şeklini almadan önce biyolojik atık halindedir. Bu yapı metamorfizma sayesinde yeniden kristalleşir ve şeklini alır. Bu şekilde de yeni bir yapıya sahip olmaktadırlar. Mermerin bu özelliğinden dolayı Mermer bulma ve mermerin sağlamlığı konusunda mermer bulma bölümünde jeofizik yöntemler devreye girer. Bu yöntemlerin önemli bir kısmı elektrik Yöntemler ve sismik yöntemlerdir. Mermer yüksek özdirenç değerine sahip kireçtaşlarıdır. Hatta ve hatta çoğu magmatik kayaçtan daha yüksek özdirence sahiptir.

Özellikle jeofizik yöntemlerin teknoloji ile beraber kendini geliştirmesiyle multichannel( multi kanallı ) yöntemlerle Mermer bulma ve mermerin sağlamlığı alanında mermerin tespiti çok basit bir hal almıştır.

Yüzeyden alınan sismik ölçümler sayesinde mühendislik parametreler hesaplandıktan sonra Mermer bulma ve mermerin sağlamlığı açısından mermerin kırıklı çatlaklı yapısını ortaya koymaktadır.  Alınacak bir karot örneği laboratuvarlarda geniş kapsamlı araştırıldıktan sonra da  mermerin tüm özellikleri detaylı raporla sunulur.

Jeofizik Leave a comment
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x